Aktualności

Backup danych – co to jest? Jak go zrobić? Co jest ważne?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek – co stałoby się gdybyś w przeciągu jednego dnia stracił wszystkie swoje dane? Czy skutki awarii odczuwałbyś długo po wystąpieniu a może po 5 minutach zapomniałbyś o incydencie?
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się czym jest backup, jakie są jego rodzaje oraz po co się go wykonuje.

Potrzebę backupowania danych najczęściej uświadamia nam nagła, nieprzewidziana awaria. Dopóki środowisko działa poprawnie, dopóty jesteśmy przekonani, że nic złego nie może się stać. Nic bardziej mylnego.
Jest 09 marca 2021 roku. Strasburg. Znajdujemy się w siedzibie OVH (największego dostawcy usług hostingowych na świecie). Noc jak każda inna. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że zaledwie za parę minut w wyniku pożaru obiektu z Internetu znikną strony kilkunastu największych serwisów z całego świata. Jeden incydent – często błąd człowieka może doprowadzić do całkowitego zatrzymania funkcjonowania firm – straty sięgają często wielu milionów euro. Skoro zdarza się to największym to czy my jesteśmy w stanie się przed tym uchronić? Tak! A odpowiedzią jest – przeprowadzenie poprawnego backupu.

„Ludzi dzielimy na tych którzy już robią kopie zapasowe oraz na tych, którzy dopiero zaczną”

Czym jest backup i jakie rozróżniamy rodzaje?

Mówiąc najprościej jest to kopia bezpieczeństwa. W przypadku utraty lub uszkodzenia danych umożliwia ona odzyskanie zasobów z danego okresu. Tym samym jest gwarancją bezpieczeństwa i umożliwia odtworzenie najbardziej wrażliwych danych dla naszej firmy.

Backup nie jedno ma imię – możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje, w zależności od tego, jaki zakres danych jest kopiowany:

  • Backup pełny – to kompletna kopia zapasowa wszystkich danych. Przywracając dane z backupu pełnego masz pewność odzyskania 100% utraconych danych. Zaletą tego rozwiązania jest brak potrzeby innego źródła. Opcja ta ma też pewną wadę – wykonywanie tak kopii zapasowej wymaga dużo czasu i dużo wolnego miejsca.
  • Backup dyferencjalny – nazywany również różnicowym lub kumulacyjnym. Polega on na utworzeniu kopii zapasowej tylko i wyłącznie tych danych, które zostały wcześniej zmodyfikowane. Czas liczony jest od ostatniego pełnego backupu. Taka kopia co prawda zajmuje stosunkowo mało miejsca, lecz w celu odzyskania całego zbioru będziemy zmuszeni do wykorzystania ostatniego pełnego backupu wraz z najnowszym – różnicowym.
  • Backup przyrostowy – najszybszy i zajmujący najmniej miejsca, ale też najmniej kompletna kopia. W tym przypadku kopiowane są tylko te dane, które zostały zmienione od czasu ostatniego pełnego lub przyrostowego backupu. Oznacza to, że w przypadku awarii systemu będziemy potrzebowali nie tylko ostatniej pełnej kopii zapasowej, ale również i wszystkich wcześniejszych. Odtworzenia systemu do stanu pierwotnego może okazać się zajęciem dosyć czasochłonnym.

Który backup wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który backup wybrać – powinieneś zadać sobie jedno pytania dotyczące Twoich potrzeb. W zależności od odpowiedzi masz do wyboru szeroką gamę rozwiązań zarówno płatnych, jak i darmowych.

Jeżeli Twoja firma jest na początku działalności i szukasz prostego rozwiązania to w zdecydowanej większości wystarczą programy niedrogie lub nawet darmowego. Jeśli natomiast Twoja firma posiada dane, które są kluczowe dla jej funkcjonowania to bez wątpienia należy rozejrzeć się za bardziej zaawansowanym rozwiązaniem.

W pierwszym przypadku zalecamy natomiast w drugim przypadku jest to obowiązek aby dobór narzędzia powierzyć specjalistom. Dlaczego? Profesjonalne firmy – wyspecjalizowane w usługach związanych z backupem, w razie awarii będą w stanie szybko i sprawnie wyeliminować problem. W związku z czym przestój Twojej działalności ograniczy się do minimum.

Backup offline – przykładowe narzędzia:

  • SyncBack,
  • Acronisa True Image Home,
  • Bacula,
  • RSync.

Backup online – przykładowe narzędzia:

  • Dropbox,
  • Idrive,
  • Crashplan,
  • Mozy,
  • Norton Backup Online,
  • Syncplicity,
  • Carbonite.

Czym z pewnością backup nie jest?


Backup jest pojęciem bardzo szerokim, które często nadużywane jest do określania podobnych usług. Mimo iż, większość z tych narzędzi posiada znamiona backupu, to nie możemy wśród nich postawić znaku „równa się”. Nadrzędną cechą backupu jest utworzenie kopii bezpieczeństwa a tym samym zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla naszych danych.
W związku z tym do szeroko pojętego backupu niestety ale nie możemy zaliczyć:

1. Archiwizacji danych – jej nadrzędnym celem nie jest wykonanie kopii zapasowej danego zbioru, lecz zachowywanie danych historycznych, tak aby w razie potrzeby można było dotrzeć do odpowiednich plików. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma działaniami jest to, że podczas archiwizacji oryginalne dane przenoszone są w inne miejsce natomiast podczas backupu jest odwrotnie – to oryginalne dane pozostają na swoim miejscu, a ich kopia jest umieszczana na innym nośniku. W tym przypadku  masz więc do dyspozycji tylko jedną wersję danych, co wyklucza nazywanie jej kopią bezpieczeństwa.
2. Wersjonowanie danych – to przechowywanie różnych wersji tego samego pliku, a nie jego kopii.
3. Macierz RAID – różnica polega na sposobie zapisywania danych. W tym przypadku ma miejsce bieżące kopiowanie, które nie uchroni cię przed nadpisaniem danych, co skutecznie uniemożliwia nazwanie tego systemu w pełni bezpiecznym. Mirroring to bieżące kopiowanie, natomiast backup to dublowanie stanu systemu w jednym, określonym momencie.

Czy backup jest aż tak ważny?


Zastanów się czy jesteś w stanie pozwolić sobie na utratę newralgicznych plików? Przestój w funkcjonowaniu Twojej firmy? Stratę najistotniejszych wiadomości e-mail? Jeżeli utrata jakichkolwiek danych może negatywnie wpłynąć na Twoją działalności to masz zdecydowaną pewność, że kopia zapasowa jest obowiązkowa w Twoim przypadku.
Według statystyk najczęstszym powodem utraty danych są katastrofy naturalne (pożar, powodzenie etc.), awarie sprzętu lub skomplikowany błąd systemu. Nie możemy również zapomnieć o błędach człowieka lub też niewłaściwym używaniu sprzętu. Bez cyklicznego wykonywanego backupu, możesz narazić swoją firmę na czasowy paraliż, długotrwały kryzysy a nawet całkowy upadek. Kopię zapasową wykonuje się właśnie po to, aby czarny scenariusz nigdy się nie zrealizował.

Jeżeli w dalszym ciągu zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku to zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Odpowiemy na pytania i dobierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twojej firmy.

Szukasz zaufanego partnera?
Zadzwoń lub napisz do nas.

Aktualności ONEITS

Nieprawidłowe działania infrastruktury IT – 4 sygnały ostrzegawcze.

Mimo że poziom infrastruktury informatycznej w danej firmie lub organizacji może się znacząco różnić w zależności od wielkości, ograniczeń budżetowych i innych czynników, administratorzy bez względu na wielkość jednostki powinni zawsze być uwrażliwieni na sygnały alarmowe świadczące o tym, że ich systemy informatyczne mogą wkrótce ulec uszkodzeniu.

Zobacz więcej

Poznajmy nową wersję Axence nVision® 13

22 grudnia 2021 roku światło dzienne ujrzała najnowsza wersja oprogramowania Axence nVision opatrzona numerem 13. Sprawdźmy najważniejsze funkcje wprowadzone na potrzeby dyrektywy dotyczącej ochrony sygnalistów która weszła w życie 17 grudnia 2021 r.

Zobacz więcej