Aktualności

Administracja Serwerami – warto zostawić to profesjonalistom! Poznaj korzyści płynące z outsourcing IT.

Administracja serwerem to termin, z którym wiele osób spotyka się podczas surfowania po sieci. Ale czy naprawdę wiemy, co oznacza? Jakie korzyści może przynieść Tobie i Twojej firmie? A może jest to dobrze strzeżona tajemnica – jak może się wydawać niedoświadczonym użytkownikom?
W dzisiejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania. Zapraszamy do lektury!

Świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej wirtualny. Era cyfrowa nadeszła i nie da się od niej uciec. Sieci, media społecznościowe, Cloud Computing, Big Data czy technologie komputerowe są podstawą naszej globalnej łączności. Codziennie jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe technologie, których nadrzędnym celem jest ułatwienie nam życia i pracy. Wraz ze wzrostem mnogości rozwiązań technologiczny pojawią się również nowe zawody oraz miejsca pracy – zwłaszcza dla specjalistów z branży IT.
Aby nie zagubić się w gąszczu mnogości obszarów – niezbędna jest specjalizacja. Wiedza na poziomie profesjonalnym jest mieczem obosiecznym. Daje możliwość robienia wielu różnych rzeczy, ale jednocześnie wymaga skupienia się na jednym danym obszarze. Mamy więc zawodowców od back endu, front endu, programistów Python i wielu innych języków. Jedną ze specjalizacji jest również administrator, którego zadaniem będzie dbanie o wydajność i bezpieczeństwo serwera. Niestety zatrudnienie każdego dobrego pracownika wiąże się z poniesienie nie małych kosztów i nie każdą firmę stać na tego typu wydatek. Jest jednak na to rozwiązanie – specjaliści Oneits pomaga Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze ale i czas, jednocześnie czyniąc Twój serwer łatwiejszym w użyciu i bardziej bezpiecznym.

Skąd mam wiedzieć czy potrzebuję administracji serwerami?

Odkąd Internet stał się główną metodą kontaktu na linii b2b lub b2c, korzystanie z usług specjalistów IT stało się nieodzownym elementem w wielu firmach. Z własnych doświadczeń wiemy, że najczęstszym rozwiązaniem – zwłaszcza w małych firmach z poza obszaru IT – jest jedna osoba, która odpowiada za zdecydowaną większość tematów. Osoba ta często dba o hardware, software, serwery, pocztę, stronę www, bezpieczeństwo danych i wiele, wiele innych obszarów, w zależności od wymagań przełożonego. Niestety jak bardzo byśmy chcieli lub jak dużo mielibyśmy wolnego czasu to nie jesteśmy w stanie zostać specjalistą w każdej dziedzinie. O ile brak wystarczających umiejętności w programowaniu stron www może spowodować błędy, które są odwracalne to czasowa niedostępność serwera lub ewentualna utrata danych to problemy, które mogą wywołać nieodwracalne straty odczuwalne długo po awarii. Aby zapobiec negatywnym skutkom należy mieć osobę, która stanie na straży bezpieczeństwa i nie dopuści do ewentualnego problemu.

Administrator serwerami – poznaj korzyści.

Bez wątpienia, jedną z najważniejszych korzyści jest oszczędność. Czy na pewno warto zatrudnia pełnoetatowego pracownika skoro można wykupić usługę – za którą zapłacimy zdecydowanie mniej. Wg. danych z portalu wynagrodzenia.pl(maj 2021) administratorzy serwerów zarabiają średnio 7.910 zł miesięcznie. Wykorzystując outsourcing – podstawową opiekę możesz mieć już 10x taniej. Wybór takiego rozwiązania może być odczuwalny już po pierwszym miesiącu!

Praca administratora to w zdecydowanej większości gotowość na szybką reakcję w momencie zagrożenia. Pomimo, że nad serwerami należy czuwać 24/h na dobę to testem sprawdzającym kompetencję dobrego administratora są właśnie awarie. Jeżeli Twój biznes nie wymaga częstych zmian na serwerach a aktualizację odbywają się raz na jakiś czas to zatrudnienie administratora na pełen etat mogłoby się wiązać z płaceniem komuś za bycie w gotowości do działania i czekania na ewentualny problem. W takim wypadku bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie wybór firmy, która w razie potrzeby zareaguje szybko i skutecznie. Tak więc drugą korzyścią jest efektywność.

Jak długo pomagamy naszym klientom tak nigdy jeszcze nie spotkaliśmy się z sytuację gdy awarie występują tylko od godziny 8:00 – 16:00 lub gdy atak hackerski został przeniesiony na inną porę w związku z tym, że administrator poszedł do domu. Usterki są i będą występować – na to musimy być przygotowani. Dlatego też tak ważna jest dostępność
Podpisują umowę z profesjonalną firmą nie tylko masz pewność szybkiej reakcji ale również uzyskujesz przeświadczenie, że ktoś monitoruje Twój serwer 24 godziny na dobę. 

Według dostępny statystyk hakerom wystarczy góra kilka minut, by skompromitować sieć ofiary. Tak jest w 93 procent wypadków! Niestety – czy nam się to podoba czy też nie – musimy liczyć się z tym, że na świecie są osoby dla których pracą jest łamanie zabezpieczeń, wykradanie danych, tworzenie coraz to nowych wariantów wirusów. W przeprowadzonym badaniu przez firmę „Check Point” wynika, że ponad 25% firm padła ofiarą cyberataku a więcej niż 50% smartfonów ma zainstalowaną aplikację, która wykrada dane. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nasza firma nie będzie „łakomym kąskiem” dla cyberprzestępców to czy aby na pewno chcemy się o tym przekonać na własnej skórze? Dlatego też naszym zdaniem jedną z najbardziej skuteczną bronią jest doświadczenie. Codzienna opieka naszych specjalistów nad wieloma serwerami pozwala nam ciągle rozwijać nasze umiejętności, doskonalić procedury i zdobywać niezbędną wiedzę. 

Ostatnią korzyścią, którą chcemy przywałować do tablicy jest specjalizacja. Myślę, że nikt z nas nie chciałby być operowane przez chirurga, który przez większość swojego czasu zajmuję się inną profesją. Specjalizacja w danym obszarze pozwala na naukę rzeczy, które nie są dostępne z poziomu ogółu. Niejednokrotnie mały detal – malutki atom wiedzy specjalisty pozwala na skutecznie usunięcie awarii w czasie, który nie wyrządził krzywdy dla prowadzonego biznesu. Najważniejszym kryterium dobrego administratora jest nie to przez ile czasu serwer działał poprawnie lecz czas w którym był on niedostępny i generował wymierne straty.  

Chciałbym ale trochę się boję.

Mamy pełną świadomość, że zlecenie tak delikatnego i ważnego aspektu, jakim jest administracja serwerami generuje bardzo dużo pytań o bezpieczeństwo jak i skuteczność tego rozwiązania. Pamiętajmy więc, że sam outsourcing nie jest czymś nowym i większość z nas korzysta z zalet tego systemu w życiu codziennym. Dla przykładu nie musisz ukończyć studiów prawniczych aby wygrać sprawę w sądzie – 99,9% z nas wynajmie prawnika aby w naszym imieniu bronił naszego stanowiska. Jest to outsourcing w czystej postaci. To samo dotyczy admninistracji serwerami. Co więcej, ostatni trend pokazuje, że nawet najwięksi gracze przechowują swoją dane np. na serwerach Amazona!

Firma Oneits w ramach wybranego pakietu pomocy oraz potrzeb naszych Klientów oferuje: 
– instalacje, konfiguracje i dbanie o sprawność serwerów
– optymalizacje procesów związanych z obsługą serwerów
– monitoring wydajności serwerów
– aktualizacje oprogramowania
– stworzenie polityki backup oraz kopii zapasowych
– analiza logów
– plany rozwoju oraz konsultacje

Szukasz zaufanego partnera?
Zadzwoń lub napisz do nas.

Aktualności ONEITS

Nieprawidłowe działania infrastruktury IT – 4 sygnały ostrzegawcze.

Mimo że poziom infrastruktury informatycznej w danej firmie lub organizacji może się znacząco różnić w zależności od wielkości, ograniczeń budżetowych i innych czynników, administratorzy bez względu na wielkość jednostki powinni zawsze być uwrażliwieni na sygnały alarmowe świadczące o tym, że ich systemy informatyczne mogą wkrótce ulec uszkodzeniu.

Zobacz więcej

Poznajmy nową wersję Axence nVision® 13

22 grudnia 2021 roku światło dzienne ujrzała najnowsza wersja oprogramowania Axence nVision opatrzona numerem 13. Sprawdźmy najważniejsze funkcje wprowadzone na potrzeby dyrektywy dotyczącej ochrony sygnalistów która weszła w życie 17 grudnia 2021 r.

Zobacz więcej