Sprawdzamy nowe funkcje w systemie Windows 11! Czy warto czekać na premierę nowego systemu operacyjnego?
Premiera Windows 11 zbliża się wielkimi krokami. W czerwcu br. podczas wirtualnej prezentacji Microsoft zaprezentował światu „następną generację systemu Windows”. Podczas wirtualnego wydarzenia zostały ujawnione plany kilku dużych zmian w systemie operacyjnym Windows – w tym zmiana nazwy, która to nie zmieniała się od ponad sześciu lat! Co warte odnotowania, informacja o nowym oprogramowaniu pojawiła się tuż po wprowadzeniu przez Microsoft najnowszej wersji systemu Windows 10 (znanej również jako wersja 21H1).
Publiczna wersja beta systemu Windows 11 jest już dostępna do pobrania, a jej pełna wersja spodziewana jest w okresie świątecznym.
Bez wątpienia nowy system operacyjny ze stajni Microsoft wprowadza sporo zmian, zachowując klasyczny i dobrze znany przez wielu system obsługi. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym funkcjom i zmianom takim jak możliwość pobierania i uruchamiania aplikacji z systemy Android na komputerze, aktualizacja Microsoft Teams czy nowy wygląd Menu Start jak i całego layoutu oprogramowania.
Co nowego w Windows 11 – sprawdźmy!
Windows 11 to nie tylko zmiana interfejsu, ale szereg zmian i ulepszeń. Wg. Panosa Panaya – dyrektora wykonawczego Microsoft – nowy system ma być „nowoczesny, świeży, czysty, piękny.”. Nowy styl UI Windows 11 faktycznie jest świeży i piękny. Sceptycy, którzy twierdzili, że jest to tylko lifting Windows 10, byli w błędzie. Nie tylko zmienia on wygląd i sposób działania systemu, ale także sprawia, że praca z Windowsem 11 staje się jeszcze przyjemniejsza m.in dzięki zwiększeniu wydajności sprzętu i oprogramowania.
Nowy pasek zadań i przycisk Start.
Pierwszą zmianę widać od razu po zalogowaniu się do systemu. Ikony znajdujące się na pasku Start zostały przesunięte na sam środek. Wycentrowanie ikon jest doskonale znane użytkownikom urządzeń z Jabłuszkiem (systemu macOS) a teraz przyzwyczaić się będą musieli również do tego „windowsowcy”. Zawartość menu Start będzie zawierać przypięte aplikacje dla łatwiejszego dostępu a także sekcję „Proponowane”, która wyróżni dokumenty i programy używane ostatnio.
Dodatkowo użytkownik możesz skorzystać z paska wyszukiwania w menu Start, w celu wyszukiwania plików i dokumentów, niezależnie od tego, czy są one przechowywane na dysku lokalnym, czy w chmurze Microsoft 365 lub OneDrive.
Nowy wygląd okien, nowy design a także poprawione motywy.
Microsoft postanowił zrezygnować z przesadnego minimalizmu i zdecydował się wprowadzić do swojego systemu więcej „życia”. Nowe okna będę półprzezroczyste a rogi okienek staną się zaokrąglone. Odejście od „kanciastego” designu sprawi, że nowe oprogramowanie staje się jeszcze bardziej barwne i atrakcyjne dla użytkownika. Dodatkowo w aktualnej wersji beta – użytkownicy będą mogli korzystać z 6 motywów – każda kompozycja – jasna i ciemna – posiada po trzy dostępne wersje.
Nowe Widżety Windows w tym odświeżony newsfeed.
W nowej wersji systemu Windows pojawi się panel, który będzie dostępny w każdej chwili. Widżety, które będziemy mogli dodać to oczywiście m.in notatki, pogoda, kalendarz i lista zdań. Każdy z widżetów będziemy mogli przypinać i dostosowywać do swoich aktualnych potrzeb. Korzystając z widżetów pomoże nam również sztuczna inteligencja, która na podstawie zebranych danych wspomoże nas w optymalizacji treści czy też ustawień.
Odświeżony newsfeed domyślnie będzie zajmował więcej miejsca lecz zapewne będzie również skalowalny.
Snap Layouts – nowe układy okien.
Kolejną nowością bez wątpienia będzie nowy sposób rozmieszczania okien po całym pulpicie. W Windows 10 systemowo mieliśmy możliwość rozdzielenia ich po połowie ekranu a następnie zmienić wielkość wybranego ekranu wg. naszych potrzeb. Windows 11 rozwija funkcję przypinania okien dzięki czemu użytkownik będzie mógł tworzyć przeróżne – mieszane układy. Co więcej dedykowane aplikacje będą mogły zapamiętywać preferowane ustawienie i od razu uruchamiać je w wyglądzie preferowanym przez użytkownika.
Snap Groups – zapamiętywanie pulpitów.
Funkcjonalność, którą szczególnie docenią osoby regularnie odpinające i przypinające monitory. Odłączenie monitora nie wpłynie już na zapamiętany układ aplikacji na zewnętrznym ekranie. Oznacza to, że odłączając monitor, aplikacje otwarte na jego ekranie zostaną połączone w grupę i zminimalizowane. Ponownie łącząc się z monitorem, system automatycznie powiększy i przeniesie okna aplikacji na jego ekran.
Mniejsze aktualizacje.
Aktualizujący się Windows 10 potrafił uprzykrzyć życie i solidnie spowolnić urządzenie. Poprawki wprowadzane w systemie operacyjnym Windows 11 mają być mniejsze nawet o 40% co diametralnie ma wpłynąć na czas instalacji.
Taktyka All-in-one – większy nacisk na Teams.
Microsoft ewidentnie „usypia” rzadko już używanego Skype i ewidentnie promuje odnoszącego ostatnio sukcesy Microsoft Teams. Aplikacja będzie w pełni zintegrowana z systemem co oznacza o wiele lepszą optymalizację. Nowy Windows 11 pozwala nam na łatwe dołączanie do czatów i spotkań za pomocą ikony na pasku zadań. Przestrzeń pod listą rozmów jest teraz przeznaczona na ostatnie rozmowy, możliwość szybkiego wyszukiwania kontaktów oraz przyciski do tworzenia nowego spotkania lub rozpoczynania nowego czatu.
Nowy Microsoft Store.
Nowy sklep dostępny w systemie Windows 11 ma zostać zbudowany od nowa – chciałoby się powiedzieć – nareszcie! Oznaczać to może, że oprócz zmiany samego wygląd – platforma będzie działała również szybciej.
Emulator Androida – czyli pełne wsparcie dla aplikacji.
Microsoft ogłosił, że zacznie wspierać aplikacje na Androida w swoim systemie operacyjnym Windows 11. Oznaczać to będzie możliwość instalowania i uruchamiania aplikacji mobilnych na laptopie bądź komputerze. Programy będziemy ściągać bezpośrednio z Amazon AppStore. Oznacza to, że takie aplikacje jak TikTok, Twitter, Pinteres i wiele innych od teraz dostępne będą na naszym urządzeniu.
Kiedy będziemy mogli zacząć pracować na produkcyjnej wersji Windowsa 11?
Według oficjalnego komunikatu produkcyjna wersja Windowsa 11 ma trafić na rynek przed świętami Bożego Narodzenia. Najprawdopodobniej będzie to październik: tak przynajmniej sugerują małe ukryte wiadomości w wideo prezentującym Windowsa 11. Ostatnio do sieci przeciekła informacja od użytkowników sterowników Intel – potwierdzające początkowe informacje.
Jak sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania Windows 11?
Konfiguracja minimalna:
- procesor: 64-bitowy, co najmniej z 2 rdzeniami i zegarem 1 GHz / zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
- pamięć RAM: 4 GB
- wolne miejsce na dysku: 64 GB
- karta graficzna: zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0
- TPM: 2.0
- wyświetlacz: większy niż 9 cali o rozdzielczości 720p
Microsoft wyciąga również pomocną dłoń do osób, które nieszczególnie znają się na sprzęcie. Zachęca do pobrania aplikacji PC Health Check, która pozwala sprawdzić, czy aktualnie używany komputer spełnia wymagania nowego systemu. Aplikacja jest dostępna na oficjalnej stronie producenta.
Windows 11 za darmo dla użytkowników Windows 10
Microsoft potwierdził, że aktualizacja do Windowsa 11 będzie udostępniana za darmo. Jedynym warunkiem jest posiadanie kwalifikującego urządzenia z Windowsem 10.
Szukasz zaufanego partnera?
Zadzwoń lub napisz do nas.